Historia papiestwa i Watykanu
Rzym to stolica Włoch, miasto położone na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tybr. Legendarnym założycielem Rzymu był Romulus. Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na patrycjuszy (arystokrację, ziemiaństwo) oraz plebejuszy (wolni obywatele bez prawa do zarządzania, pracownicy, handlarze, żołnierze).
W miarę upływu czasu Rzym powiększał swój obszar. W ciągu wieków był najpierw królestwem, potem republiką, a następnie cesarstwem. Państwo kościelne położone jest na Wzgórzu Watykańskim. Jest najmniejszym pod względem powierzchni państwem świata i stanowi enklawę na terytorium Włoch, czyli jest autonomiczną jednostką otoczoną przez ziemie innego państwa.
Ojciec Święty to przywódca Kościoła i równocześnie głowa tej maleńkiej monarchii, w której jest około ośmiuset stałych mieszkańców. Codziennie do pracy w watykańskich urzędach przychodzi jednak zza murów około trzech tysięcy ludzi. Watykan to siedziba papieża oraz urzędów i instytucji Kościoła rzymskokatolickiego.
Na terenie tego mini-państewka znajduje się kompleks pałacowo – kościelny ze słynną bazyliką i placem Św. Piotra, Pałacem Watykańskim, a także muzea, galerie i urzędy. Dużą część powierzchni zajmują słynne ogrody watykańskie. Na przestrzeni stuleci gromadzono tu sadzonki roślin sprowadzane z odległych miejsc, m. in. pikantne papryki i bananowce.
Nazwa Watykan pochodzi od nazwy wzgórza jeszcze z epoki przedchrześcijańskiej. W I wieku znajdował się tu cmentarz, na którym pochowano Świętego Piotra. W IV stuleciu nad grobem Apostoła została wzniesiona pierwsza bazylika. Niedawno archeologowie odnaleźli pod obecną bazyliką miejsce pochówku pierwszego z papieży, czym potwierdzili ciągłość historyczną tego miejsca od czasów apostolskich do chwili obecnej.
Straż przyboczną papieża pełni nieprzerwanie od początku XVI wieku Gwardia Szwajcarska, która jest najmniejszą i najstarszą istniejącą armią świata.
Muzea Watykańskie to muzea obejmujące ogromne zbiory dzieł sztuki od starożytności do współczesności. Obecne zbiory zawierają obrazy, arrasy, mapy i księgi. Do muzeum włączono także pomieszczenia z freskami Rafaela i Kaplicę Sykstyńską. Kaplica przeznaczona została na doniosłe uroczystości kościelne, a także na obrady konklawe. Ściany i sufit pokryte są freskami o tematyce biblijnej, autorstwa m.in. Michała Anioła.
Bazyliki większe Rzymu: w kościele katolickim jest to tytuł honorowy nadawany niektórym świątyniom. Bazyliki większe zwane są także patriarchalnymi, czyli należącymi do papieża – w budynku znajduje się papieski tron.
Bazylika Świętego Piotra to największa i najsłynniejsza świątynia chrześcijańska położona na miejscu cyrku Nerona, gdzie został ukrzyżowany Święty Piotr i dokładnie nad grobem Apostoła. W centralnej części bazyliki baldachim ze ślimakowatymi kolumnami z brązu. Pod Bazyliką znajdują się Groty Watykańskie, czyli kaplice mieszczące groby papieży, kardynałów i władców. W najstarszej części znajduje się grób Świętego Piotra.
Bazylika Jana na Lateranie to najwyższy rangą, najstarszy oficjalny kościół i dawna siedziba papieży, katedra biskupa Rzymu. Charakteryzuje się bogato zdobionymi wnętrzami. Po lewej stronie znajduje się antyczna statua Konstantyna Wielkiego przewieziona z term na Kwirynale, następnie monumentalne posągi dwunastu Apostołów. Sufit zdobiony jest herbami papieży, podłogę zdobi zabytkowa mozaika. Na terenie Bazyliki znajdują się także groby niektórych papieży.
Bazylika Pawła za Murami to jedna z czterech bazylik większych w Rzymie, miejsce pochówku Świętego Pawła zwanego Apostołem Narodów. Bazylika jest pięcionawowa z rozległą kolumnadą. Centralną część nawy głównej zajmuje gotycki baldachim nad grobem świętego. Wzdłuż kolumnady, w obrębie całego kościoła, znajdują się owalne portrety wszystkich papieży. Przed Bazyliką znajduje się dziedziniec również otoczony kolumnami. Na środku dziedzińca możemy podziwiać posąg Świętego Pawła. Nad wejściem do kościoła umieszczono posągi czterech proroków oraz scenę symbolizującą cztery Ewangelie.
Bazylika Matki Bożej Większej to jedna z czterech bazylik większych w Rzymie. Jak głosi legenda, o jego wybudowanie poprosiła we śnie Matka Boska i wskazała to miejsce w Rzymie, na które w lecie spadnie śnieg. Z tego względu kościół nazywany jest także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej.
-
LicencjaCopyright by IDMJP2