smaller font reset font larger font

♦ Przez 455 lat w Watykanie na tronie papieskim zasiadali wyłącznie Włosi. "Tradycję" tę zerwał dopiero Polak Karol Wojtyła (Jan Paweł II).

♦ Pontyfikat papieża Piusa IX (16 czerwca 1846 - 7 lutego 1878) był najdłuższy w historii Kościoła, trwał aż 31 lat, 7 miesięcy i 21 dni.

♦ 23 marca 752 na papieża został wybrany Stefan II. Nie jest umieszczony na oficjalnej liście papieży, ponieważ zmarł cztery dni później przed wyświęceniem go na biskupa Rzymu.

Najmłodszym papieżem był Jan XII (955 - 964), który w chwili wyboru miał zaledwie 18 lat.

Najstarszym papieżem był Grzegorz VIII (1187), który w chwili wyboru miał aż 87 lat.

Najdłuższe konklawe trwało od 1268 do 1271 r.  i zakończyło się wyborem Grzegorza X. W 1274 r., w czasie obrad Soboru Lyońskiego II wydał on konstytucję Ubi periculum, która zakładała m.in. ograniczanie posiłków kardynałom i pozbawianie ich dochodów  jeśli nie zdołają wybrać papieża w trzy dni.

2 kwietnia 2007 roku zakończył się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na szczeblu diecezjalnym.

♦ Papież Benedykt IX sprawował urząd papieski w 3 razy.

 

Imię "Jan" było najczęściej przybieranym imieniem przez papieży - aż dwadzieścia jeden razy (mimo błędnej numeracji), nie licząc antypapieży oraz dwóch papieży Janów Pawłów.

W ciągu niemal dwóch tysięcy lat żaden nowo wybrany papież nie zdecydował się przyjąć imienia Piotr.

W 1978 r. po raz pierwszy papież przybrał podwójne imię - Jan Paweł. Dodatkowo po raz pierwszy z przyrostkiem Pierwszy.

♦ Było dwóch antypapieży, którzy nosili imię Wiktor IV.

Papież Pius X według legendy był po części Polakiem, gdyż jego ojciec nazywał się Jan Krawiec, który wyjechał do Włoch za chlebem i zmienił nazwisko na Giovanni Sarto.

Potrójna korona papieska (tiara) została sprzedana przez papieża Pawła VI do jednego z amerykańskich muzeów, a pieniądze przeznaczono dla biedoty w Indiach.

Papież Benedykt XVI w swoim herbie nie ma tiary, którą mieli jego poprzednicy.

Jan Paweł I miał tylko jedno słowo w swojej dewizie Humilitas - łac. "pokora".

Papież Pius VII chciał w 1804 roku koronować Napoleona I na cesarza, ale ten wyrwał mu koronę z ręki i sam założył ją sobie na głowę, a następnie ukoronował swoja żonę Józefinę na cesarzową.

 

 

pontyfikat - okres sprawowania urzędu przez papieża. Papież rozpoczyna pontyfikat w momencie przyjęcia wyboru dokonanego przez konklawe, a kończy w momencie śmierci lub złożenia rezygnacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

herb papieski - każdy papież posiada własny herb, przyjęty na początku pontyfikatu. W skład papieskiego herbu wchodzą złoty i srebrny klucz, reprezentujące siłę łączenia i rozwiązywania na ziemi (srebrny) i w niebie (złoty). W herbie Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się duży krzyż oraz złota litera M, oznaczająca Matkę Bożą – Maryję. Ten herb został zaprojektowany przez ks. Bruno Bernard Heim. Nawiązywał do herbu kardynalskiego Karola Wojtyły.

 

 

 

 

 

alba - spodnia szata liturgiczna z białego materiału, podwiązywana paskiem. W zależności od kroju uzupełniana humerałem  czyli chustą okrywającą szyję i ramiona.

 

 

 

 

 

 

 

 

infuła/ mitra – nakrycie głowy, które dostojnicy kościelni noszą podczas liturgii, ale tylko w niektórych momentach, np. podchodząc i odchodząc od ołtarza czy udzielając błogosławieństwa. Infuła zwykle jest koloru białego i składa się z dwóch złączonych ze sobą sztywnych trójkątnych tarcz (przedniej i tylnej) oraz dwóch zwisających z tyłu wstęg. Ojciec Święty Jan Paweł Ii nosił ozdobne infuły wykonywane na konkretne uroczystości.

 

 

 

 

 

 

ornat - wierzchnia szata liturgiczna, powstała w pierwszych wiekach chrześcijaństwa na wzór rzymskiego płaszcza. Ornaty wykonywane są z kosztownych tkanin i bogato haftowane. Wkłada się je przez głowę. Używa się ornatów w różnych kolorach, w zależności od okresu liturgicznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

paliusz - nakładany na ramiona i piersi wąski biały pas. Jest zrobiony z wełny. Wykonują go siostry z rzymskiego klasztoru pod wezwaniem św. Agnieszki. Na pasie znajduje się sześć czarnych krzyżyków (za pontyfikatu Benedykta XVI czerwonych).

 

 

 

 

 

 

 

 

pastorał - duża laska, zakrzywiona u góry, nawiązująca do kija pasterskiego, oznaczającego pasterza czuwającego nad owczarnią. Papież podpiera się pastorałem np. po zakończeniu Mszy Świętej. Ojciec Święty Jan Paweł II używał pastorału ze srebra, który miał charakterystyczny kształt krzyża.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pektorał -  ozdobny krzyż przypinany do piersi, otoczony łańcuszkiem zawieszonym na szyi. Wykonany ze szlachetnego metalu (najczęściej ze złota), czasami zawierający relikwie. Noszą go opaci, biskupi, kardynałowie i papieże.

 

 

 

 

 

 

 

 

pierścień – znak biskupa i papieża. Znajduje się tam herb każdego dostojnika kościelnego. Jest symbolem więzi z Kościołem. Po śmierci każdego Ojca Świętego przetapiany na pierścień nowego papieża.

 

 

 

 

 

 

 

 

pierścień rybaka - pieczęć sygnetowa papieży. Na obrazie znajduje się  wizerunek  św. Piotra, zarzucającego sieć z łodzi. Tym znakiem pieczętowano osobistą korespondencję papieską oraz  najważniejsze  dokumenty papieskie. Na tym pierścieniu umieszczone jest imię papieża wraz z tytułem Pontifex Maximus czyli najwyższy kapłan, najwyższy budowniczy mostów. Po śmierci papieża pieczęć jest łamana.

 

 

 

 

 

piuska - jest to mała, okrągła czapeczka, nakładana na środek głowy przez biskupa, kardynała i papieża. Papież nosi białą piuskę, kardynałowie - czerwoną, a biskupi - fioletową. Piuski noszą także przedstawiciele niektórych starych  np. benedyktyni i cystersi.

 

 

 

 

 

 

strój codzienny papieża - papież poza uroczystościami używa białej sutanny z pelerynką białego pasa z wyszytym herbem oraz białej piuski. Na piersi nosi pektorał, dawniej wykonany ze złota, przyozdabiany kamieniami szlachetnymi, obecnie prosty. Używa także długiej czerwonej peleryny  oraz białego, dwurzędowego płaszcza. O ubrania papieży dba włoska firma krawiecka „Casa Gammarelli".

Dawniej papieże nosili czerwone buty z aksamitu, jedwabiu albo satyny w lecie oraz z sukna w zimie. Zdobione były złotą nicią. Do czasu  papieża Franciszka zachowywano tradycję czerwonego obuwia. Ulubionym szewcem Ojca Świętego Jana Pawła II był Polak – Stanisław Żmija. 

 

 

 

 

 

 

 

stuła  - element stroju liturgicznego. Ma  kształt wstęgi czy szarfy. Ojciec Święty Jan Paweł II używał wielu stuł różnego koloru. Niektóre z nich - na ogół bogato ozdabiane - były wykonywane na konkretne uroczystości z udziałem Jana Pawła II.

 

 

 

 

 

 

 

 

sutanna – codzienny strój każdego duchownego, również papieża. Jest  to długa do kostek suknia z długimi rękawami, wzorowana na antycznej szacie spodniej (tunice). Najbardziej popularne są sutanny czarne, natomiast Papież nosi sutannę koloru białego. Gdy chodzi o innych dostojników kościelnych, to - teoretycznie - biskup powinien chodzić w sutannie fioletowej, a kardynał w czerwonej. Najczęściej jednak dostojnicy ci noszą czarne sutanny, ale z fioletowymi guzikami i z takim pasem.

 

 

 

 

 

 

tiara  - nakrycie głowy papieża a jednocześnie symbol papiestwa. Stanowiła potrójną koronę. Używana już ponad tysiąc lat,  ostatni raz w roku 1963. Wtedy to papież Paweł VI złożył symbolicznie tiarę na ołtarzu, a następnie sprzedał ją, aby uzyskane pieniądze przekazać biednym. Tiara miała kształt wysokiej czapki zwieńczonej krzyżem, ze zwisającymi z tylu dwiema wstęgami. W XX wieku następcy papieża Pawła VI zrezygnował iż koronacji  zrezygnowali z uroczystości  koronacyjnych oraz z noszenia tiary. 

 

 

 

 

 

 

figura  Jana Pawła II - warto odwiedzić kościół św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach. W kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych znajduje się naturalnych rozmiarów rzeźba wiernie przedstawiająca  postać Jana Pawła II. Autorami tej figury są księża, rzeźbiarze Leszek i Robert Kruczkowie.

 

© Copyright by Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd